Seminarski i Diplomski Rad

Uloga i značaj centralne banke u Srbiji (Narodne Banke Srbije)
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 15 | Nivo: Visoka škola za menadžment i poslovne komunikacije, Sremski Karlovci

1. УВОД
Банка је финансијска организација која обавља регистроване банкарске послове, ради остваривања добити. Своје деловање банка базира на доследном поштовању принципа ликвидности, рентабилности и сигурности финансијског пословања.
Историјски посматрано, банке су творевина средњег века. Прва банка је основана у Ђенови 1407.године, одакле и потиче термин „банка“ (од италијанског banco- сто, клупа). Отуда и многи данашњи банкарски изрази своје порекло имају у италијанском језику.
Правни положај банака у Србији уређен је Законом о банкама из 2005.год. , којим је стављен ван снаге до тада важећи, више пута мењани, Закон о банкама и другим финансијским организацијама из 1993. год.
Банка, као специфична финансијска институција, има својство правног лица и оснива се искључиво у форми акционарског друштва. Као оснивач банке могу се појавити домаћа и страна, правна и физичка лица.
Што се тиче процедуре оснивања банке, она обухвата више фаза: доношење оснивачког акта, обезбеђење средстава на име оснивачког капитала банке, прибављање дозволе за рад од стране Народне банке Србије, одржавање оснивачке скупштине банке и регистрација банке.
Почетак функционисања банака у Србији безусловно је везан за сагласност коју у виду дозволе за рад даје Народна банка Србије, која је у нашој земљи и Централна банка. Као Централној банци припада јој доминантно место у организовању, усмеравању и регулисању савремених монетарних и банкарских система у земљи, тако да је то и тема о којој се пише у овом семинарском раду.
2. ИСТОРИЈАТ НАРОДНЕ БАНКЕ СРБИЈЕ
До формирања националне банке у Србији је дошло након дужег времена након ослобођења од Турака. Иако су се 1854.године појављивале иницијативе о потреби оснивања једне такве институције, она је основана тек 1884.године. По угледу на белгијску банку, која је тада важила за једну од организованијих банака у Европи, основана је Привилегована народна банка Краљевине Србије. Имала је следеће органе: Збор акционара, главни одбор, Управни одбор, Надзорни одбор, Есконтни одбор и Гувернера. први гувернер је био Алекса Спасић, дотадашњи министар без портфеља.
После првог светског рата тадашња Привилегована банка Краљевине Србије, у јануару 1920. године прераста у Народну банку Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Ова банка има кредитну функцију све до 1931.године када преузима и монетарну политику. Назив Народна банка Краљевине Југославије, носи од 1929.године.
У време другог светског рата Народна банка Краљевине Југославије, је своје послове обављала преко представништва у Лондону и то све до 1946. године, када је банка национализована и променила назив у Народну банку Југославије. Овај назив носи све до 2003. године, када је због промена које су се десиле у Државној заједници Србија и Црна Гора, добила назив Народна банка Србије.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!